Haki holownicze

Hak holowniczy to bardzo przydatny dodatek do auta. Jego praktyczne zastosowanie pozwala znacznie zwiększyć funkcjonalność samochodu. Aby wybrać odpowiedni hak należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii takich jak model auta, rodzaj nadwozia, pojemność i moc silnika oraz dopuszczalną masę całkowitą, jaką może holować pojazd.

W zależności od potrzeb i upodobań do wyboru są:

  • haki z przykręcaną na stałe z ewentualna możliwością demontażu kulą
  • haki wypinane półautomatycznie
  • haki wypinane automatycznie wyposażone w zabezpieczenia antykradzieżowe
  • haki chowane lub odchylane

Przy wyborze haka ważne jest również zastanowienie się do czego będzie on służył, gdyż od tego zależeć będzie rodzaj zastosowanego gniazda elektrycznego. Do wyboru mamy wiązki 7 PIN i 13 PIN różniące się od siebie liczbą przewodów i biegunów w gnieździe instalacji, pozwalających na obsługę rożnych systemów elektrycznych przyczepy lub bagażnika.

W nowszych autach z rozbudowaną elektroniką np.  posiadającą magistralę CAN-BUS lub wyposażonych w system kontroli świateł koniecznie jest zastosowanie wiązki elektrycznej wraz z modułem elektronicznym. Brak odpowiedniego modułu może spowodować brak oświetlenia przyczepy lub nawet uszkodzenie elektryki w aucie.

W niektórych modelach samochodów konieczny jest całkowity demontaż wzmocnienia zderzaka. Jeśli podejrzewasz, że w przyszłości auto będzie musiało zostać przywrócone do pierwotnego stanu bez haka, koniecznie zgłoś ten fakt w serwisie by móc odebrać zdemontowany element.

Po montażu haka holowniczego konieczne jest udokumentowanie go w dowodzie rejestracyjnym. Niezbędne do tego jest wykonanie dodatkowego badania technicznego na Stacji Kontroli Pojazdów. Jeśli nie chcesz martwić się biurokracją przygotujemy za Ciebie wszystkie dokumenty na naszej stacji w Chotomowie lub Skierdach, abyś bez problemu mógł udać się już tylko do Wydziału Komunikacji.